Sıkça Sorulan Sorular
CEVAP:

Tapu Müdürlüğü riskli yapı şerhini taşınmazın beyanlar hanesine işler. Bu şerhle ilgili olarak tapu müdürlüğü ayni ve şahsi hak sahiplerine riskli yapı tespitine 15 gün içinde itiraz edebileceklerini aksi halde binalarının verilecek süre içinde yıkılacağını belirtir. Buna ilişkin tebligatları tüm maliklere tebliğ eder.

CEVAP:  Evet. Hazırlanan raporlar istenilen rapor türüne göre Değerleme Uzmanı imzası ve resmi kuruma verilecek ise Değerleme Uzmanı ile SPK Lisanslı şirket imzası taşımaktadır. Değerleme uzmanı SPK tarafından lisanslandırılmış ve TDUB üyesi gerçek kişi olup Türkiye de değeleme raporu hazırlamakla yetkili kişidir.
CEVAP: Her taşınmazın vasfına göre değerleme yöntemleri vardır. Başlıca değerleme yöntemleri "Emsal Karşılaştırma", " Maliyet -Yeniden Yapım Yöntemi" ve " Gelir İndirgeme Yöntemi" dir. Değerleme uzmanı değer tespit ederken bu yöntemlerden en az bir tanesini seçerek taşınmazın değerini belirller. Bazı durumlarda iki yöntem birlikte kullanılıp ortalama değer de tespit edilebilir
CEVAP: Değerleme raporu taşınmazın sadece değerini tespit eden bir rapor değildir. Aynı zamanda taşınmazın konumunu yasallığı da incelenerek raporda belirtilir. Taşınmazın mimari projesine göre alanı, bina içinde konumu, proje aykırı imalatının olup olmadığı, yapının yasal olup olmadığı tespit edilir. Bugün 100.000 TL değerinde bir araç alırken usta usta gezip değişeni boyası var mı diye araştıran insan milyonlar verip aldığı evi için de aynı özeni göstermelidir.