Gayrimenkul Değerleme Sektörü Gelecek Beklentileri

Gayrimenkul Değerleme Sektörü Gelecek Beklentileri

Gayrimenkul Değerleme Sektörü iyimser başladığı bir seneyi, beklenmeyen olaylar sebebi ile karamsar bir havada kapatmaya doğru gidiyor. Türkiye ekonomisi 2016 yılında birçok güçlükle karşılaştı ve olumsuz yönde etkilendi. Belirgin bir gelişme olmadığı takdirde olumsuz hava önümüzdeki bir kaç sene daha sürmesi kaçınılmaz gözükmekte. Genel seçimler ile durağan hale gelen ekonomi, Rusya krizi, şiddetli terör olayları ve en son darbe girişimi… Belki birçok toplumun psikolojisini yerle bir edecek ve ülke ekonomisinin sonunu getirebilecek gelişmelerin ortasında olmamıza rağmen, ülke ekonomisi ayakta kalmak ve kısa vadede büyümeye geçebilmek adına hamleler yapmaya çalışmakta.

Ekonominin dalgalı seyirde olduğu ve karamsarlık dönemlerde en çok karşılaşılan risklerden birisi de ödeme güçlüğüne düşen kişi veya kurumların geri ödeme noktasında sorunlu hale getirdikleri kredilerdir. Ekonomik göstergelerin negatife döndüğü dönemlerde, zora düşen şahıs veya kurumların piyasada yarattığı zincirleme reaksiyon toplumun büyük kısmını etkilemekte.

Olası Senaryo Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları olarak, en büyük müşterilerimiz olan bankaların tarafından konuyu ele alacak olursak en büyük tehlikenin ipotek teminatlı krediler olduğu görülecektir. İpotek teminatlı kredilerin büyük çoğunluğunu ise uzun vadeli olarak kullanılan konut kredi oluşturmakta. Bu tip kredilerin en büyük müşterileri ise orta gelir grubu olarak adlandırılan, nakit birikimleri kısıtlı olan nüfustur. Bu grup içinde ise kredi kullanımında öne çıkanlar kamu personelleridir. Bankalar nezdinde garanti maaş gelirlerinin olması, güvenilir müşteri olmaları ve ödemelerine sadık olmaları sebebi ile kredi skorları yüksek olan bu grubun kredi kullanımı daha kolay olmaktadır. Ancak en son yaşanan darbe teşebbüsü sonrasında yaklaşık 100.000 civarında kamu çalışanının bir daha kamuda görev almamak üzere görevine son verildi. Ayrıca bu kişilerin ailelerinden de birçok kişi işinden uzaklaştırıldı veya kazandıkları sosyal hakları ellerinden alındı. Yakın çevreleri ile beraber en az 400.000 – 500.000 kişilik bir nüfusun ödeme zorluğuna girmesi kaçınılmaz gözükmekte.   Daha öncede bahsettiğimiz gibi bu gibi durumların yarattığı zincirleme reaksiyonlar sonucu etki alanının milyonlarca kişiyi içine alacağı muhtemeldir.

Beklentimiz Ne?

Bu sebeple yakın zamanda hükumet tarafından acil önlemlerin alınarak, ilk etapta bankacılık sektörünün korunması ve kredilerin geri ödemesinin sağlanması ya da en az hasara yol açacak yolların aranması gerekmektedir. 2016 yılının son çeyreği ve önümüzdeki 2017 yılında bu durumun yaratacağı etkileri gayrimenkul değerleme uzmanları olarak yakından takip ediyor olacağız. Umarız ki önümüzdeki günlerimiz takibe alınan krediler ile ilgili olarak gayrimenkul değerleme raporları hazırlamak yerine, büyümeye geçmesini ümit ettiğimiz  ekonominin yaratacağı pozitif hava ile yeni kredilere ait gayrimenkul değerleme raporları hazırlamak olacaktır.


Şirket Onaylı Rapor almak için tıklayınız